Friday, 13 May 2016

Perancangan Pengajaran Mikro dalam Pengajaran dan Pembelajaran Pendidikan Islam

CONTOH PERANCANGAN PENGAJARAN MIKRO.

Persediaan Mengajar Mikro Set Induksi

Nama                          :
Kemahiran                  : Set Induksi
Mata pelajaran            : Pendidikan Islam - Hadis
Tajuk                           : Iman yang sempurna

Hasil pembelajaran     :

                       I.    Murid dapat membaca petikan hadis dengan betul
                      II.    Murid dapat menjelaskan siapakah mukmin yang sebenar
                    III.    Murid dapat menerangkan sekurang-kurangnya tiga peranan mukmin kepada saudaranya

BBM    : Lukisan gambar seorang budak jatuh basikal


Isi pelajaran     :
                       I.   Konsep iman: Satu kepercayaan teguh yang terjalin di dalam hati, 
      seperti percaya adanya Allah dan Nabi Muhammad  itu pesuruh Allah
                      II.       Persaudaraan Islam


AKTIVITI GURU
AKTIVITI MURID

SET INDUKSI

  1. Guru membentangkan gambar seorang budak   jatuh basikal

  1. Apakah yang murid-murid dapat faham daripada gambar ini?

  1. Bolehkan kita hidup bersendirian tanpa bergantung kepada orang lain?

  1. Bagaimana sikap kamu sekiranya melihat malapetaka / bencana menimpa rakan kamu?

  1. Guru meminta seorang murid menyebut Rukun Iman

  1. Guru menegaskan bahawa kita semua orang beriman

  1. Tajuk kita pada hari ini ialah “ Iman Yang Sempurna





  1. Guru berbincang dengan murid




2.   Murid menjawab



  1. Murid menjawab




4.   Murid menjawab




  1. Murid menjawab

Pengajaran

Di peringkat ini anda dikehendaki melaksanakan  pengajaran mengikut perancangan. Semua prinsip dan garis panduan sesuatu kemahiran yang difokuskan perlu dikuasai dan diaplikasi.  Contohnya kemahiran menyoal.  Rakaman video perlu dibuat semasa pengajaran.

Penilaian
Selepas rakaman pengajaran, video tersebut dipertontonkan semula .  Anda perlu membuat penilaian kendiri ke atas pengajaran.  Rakan penilai akan membuat penilaian ke atas pengajaran tersebut dengan mengisi borang-borang penilaian  kemahiran  yang
telah diedarkan sebelum pengajaran.  Borang-borang   tersebut diedar sebelum sesi praktik bermula.

Contoh Borang  Bimbingan Penilaian untuk kemahiran Set Induksi.


Komponen Kemahiran Set Induksi Dan Cara Melaksanakannya
Ada
(Sesuai)
Ada
(Tidak Sesuai)
Tidak Kelihatan
Menarik Perhatian:
§ Menggunakan nada  suara
§ Menggunakan alat Bantu mengajar
§ Menggunakan gerakan, isyarat, Kontak
         mata
§ Menunjukkan suatu aktiviti yang luar biasa




Mewujudkan motivasi
§    Membangkitkan rasa ingin tahu
§    Menggunakan teknik bercerita
§    Menunjukkan suatu aktiviti yang berguna
§    Menggunakan soalan yang mencabar



Membuat perkaitan
§    Pengetahuan lepas murid
§    Isi pelaajran baru
§    Peristiwa semasa
§    Minat dan pengalaman murid




Menstruktur
§    Menyatakan had tugas yang akan dijalankan
§    Menggunakan satu siri soalan yang berkaitan
§    Menyatakan cara-cara melaksanakan tugas
§    Menyatakan aktiviti, tugas atau projek





Tandakan ( / ) pada ruang yang berkenaan








Persediaan Mengajar Mikro Penutup

Nama                          :
Kemahiran                  : Penutup
Mata pelajaran            : Pendidikan Islam - Hadis
Tajuk                           : Iman yang sempurna

Hasil pembelajaran     :

                          I.    Murid dapat membaca petikan hadis dengan betul
                        II.    Murid dapat menjelaskan siapakah mukmin yang sebenar
                       III.    Murid dapat menerangkan sekurang-kurangnya tiga peranan mukmin kepada saudaranya

BBM    : Lukisan gambar seorang budak jatuh basikal


Isi pelajaran     :
                       I.    Konsep iman: Satu kepercayaan teguh yang terjalin di dalam hati,  seperti percaya adanya Allah dan Nabi Muhammad  itu pesuruh Allah

                      II.    Persaudaraan Islam


AKTIVITI GURU
AKTIVITI MURID

PENUTUP

1.   Membuat rumusan kognitif tentang pelajaran yang telah diajar.

2.   Menggalakkan pelajar agar sentiasa membantu satu sama lain untuk mengukuhkan persaudaraan sebagai penutup sosial.

3.   Guru memberi kerja lanjutan sebagai pengayaan.




  1. Murid mendengar guru membuat rumusan kognitif

  1. Murid mendengar guru membuat rumusan sosial



  1. Murid melaksanakan kerja pengayaan di rumah.

Contoh Borang  Bimbingan Penilaian untuk kemahiran  Penutup


Komponen Kemahiran  Penutup
Ada
(Sesuai)
Ada
(Tidak Sesuai)
Tidak Kelihatan

Perkaitan kognitif

  • Membuat rumusan
  • Mengulangi isi-isi penting
  • Menjalankan aktiviti penilaian
  • Mencadangkan aktiviti susulan





Perkaitan sosial

  • Menimbulkan perasaan pencapaian murid
  • Memberi peneguhan positif
  • Mewujudkan perasaan ingin tahu
  • Memotivasikan perasaan ingin belajar
  • Mengaitkan dengan pelajaran yang akan datang




Tandakan ( / ) pada ruang yang berkenaan





Perancangan Dan Bidang Pengajaran Makro Pendidikan Islam 

Konsep Pengajaran Makro Pendidikan Islam

Proses pengajaran makro yang lengkap boleh disimpulkan dalam carta alir berikut :

Aspek yang penting dalam persediaan mengajar :

Perancangan Pendahuluan
  • Penentuan topik
  • Kebolehan  sedia ada  murid-murid
  • Ojektif/ hasil pembelajaran   
Perancangan  penyampaian
  • Penentuan strategi pengajaran dan pembelajaran
  • Penentuan masa
  • Pemeringkatan isi
  • Pemilihan sumber
 Perancangan Penilaian
  • Pencapaian
  • Penganalisisan maklumbalas
  • Pengubahsuaian
 Perancangan Pengajaran Makro Pendidikan Islam

Dalam melaksanakan pengajaran makro, anda perlulah merancang set induksi pengajaran yang baik dan menarik perhatian serta minat murid kepada pengajaran yang hendak disampaikan dan dapat menggalakkan pembelajaran. Set induksi juga digunakan bagi mengaitkan pelajaran yang lepas atau dengan pengetahuan sedia ada murid. Jangka masa yang baik bagi set induksi adalah antara tiga hingga lima minit.

Perkembangan  pengajaran merujuk kepada langkah-langkah mengajar yang disusun berperingkat-peringkat  berdasarkan prinsip-prinsip pengajaran. Anda juga perlu merancang langkah-langkah pengajaran  yang berurutan, disusun dengan baik dan mencatat anggaran masa yang sesuai. Langkah-langkah yang dirancang ada kaitannya dengan objektif khusus yang sudah dicatatkan.

Anda  juga perlu memilih dan menyusun isi pelajaran  yang hendak disampaikan. Ia  perlulah sesuai dengan kebolehan serta minat murid.  Isi pelajaran perlu dipertingkatkan dan diperkembangkan dengan teliti supaya  situasi pembelajaran  yang unggul dapat  diwujudkan. Ketika melakukan pemeringkatan isi, anda hendaklah menyenaraikan semua  topik  yang hendak diajar, kemudian fikirkan sub- topik atau isi yang manakah  yang perlu diawalkan dan yang boleh diajar kemudiannya. Untuk ini anda perlulah melihat  prinsip-prinsip  berikut:

  • dari yang sudah diketahui kepada  belum diketahui
  • dari  mudah  kepada  kompleks
  • dari konkrit kepada abstrak
  • dari dekat kepada jauh
  • dari  yang dalam pengalaman kepada  yang di luar pengalaman
Bagi menyampaikan sesuatu isi pelajaran dengan berkesan, anda patutlah memikirkan tentang strategi yang akan digunakan. Pemilihan strategi yang bijaksana akan menjamin kelicinan serta keberkesanan  penyampaian sesuatu pelajaran, strategi pengajaran yang sesuai  bukan sahaja dapat meningkatkan mutu penyampaian malahan ia akan  menjadikan  satu-satu pelajaran itu lebih bermakna serta menyeronokkan murid-murid.

Guru juga harus  menjalankan aktiviti  untuk mengukur sejauh mana objektif pengajaran dan pembelajaran  telah tercapai. Aktiviti penilaian boleh dijalankan secara  pemerhatian terhadap aktiviti susulan, pemeriksaan kerja  murid atau melalui ujian lisan atau tulisan.  Maklumat-maklumat  yang didapati dari pentafsiran  penilaian ini akan menjadi asas untuk membuat pengubahsuaian  terhadap pengajaran seterusnya.

Penutup merupakan bahagian terakhir satu-satu   pengajaran dan  pembelajaran     
Dalam bahagian penutup, guru membantu murid menyimpul dan membuat rumusan yang berkaitan isi-isi penting serta memberi latihan atau aktiviti pengukuhan kepada pelajar.  Guru juga perlu memberi rasa kepuasan  belajar dan menggerakkan  murid-murid supaya bersedia  untuk pelajaran akan datang.

Penilaian kendiri dibuat selepas guru selesai melaksanakan pengajaran sebagai refleksi atau muhasabah berkenaan pengajaran guru. Kekurangan dan kelemahan di dalam pengajaran tersebut perlu dibaiki dalam pelajaran akan datang. Antara perkara yang boleh dibuat refleksi ialah pencapaian objektif, disiplin kelas dan penglibatan murid serta keazaman guru bagi membaiki pengajarannya.

FORMAT UMUM RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran                                                :
Kelas/ tingkatan                                              :
Tarikh                                                              :
Masa                                                               :
Bilangan Pelajar                                              :
Bidang                                                             :
Tajuk                                                               :
Pengetahuan Sedia Ada                                 :
Hasil pembelajaran                                         :
            Aras 1:
            Aras 2:
            Aras 3:
Kemahiran berfikir                                          :
Penerapan Nilai                                              :
Penggabungjalinan                                         :
Penerapan/ Rentasan/ PAS/ KMD                 :
Bahan Bantu Mengajar                                   :

Langkah
Isi Pelajaran
Aktiviti P&P
Catatan
Muqaddimah
(1 minit)
Doa
Syahadatain
Murid
Guru

Set Induksi
(3-5 minit)
Isi
Soalan
Tajuk
Guru
Murid
Guru

Langkah 1
(5-7 minit)

Isi
Soalan

Guru


GJ
P
Langkah 2
(10 -15 minit)
Isi
Gabungjalin
Penyerapan
Soalan

Guru
Murid
GJ
P
KMD
Langkah 3
(12-15 minit)
Soalan
Murid
Guru
KMD / PAS
PN
Penutup
(5 minit)
Isi
Kerja lanjutan
Guru
Murid


Catatan refleksi:

Catatan bimbingan:

No comments:

Post a Comment