Tahunan/ Semester
Satu jadual perancangan
yang dibuat dengan mengagihkan sukatan pelajaran mengikut tahun atau semester.
رانخغن
سيميستر فنديديقن اسلام تاهون 5
خاتتن
|
خادغن فغالمن فغاجرن
|
حاصيل فمبلاجرن
|
تاجوق /ايسي
كاندوغن
|
بيدغ
|
ميغضو
|
|
|
|
سورة البلد
(اية 1-5)
|
تلاوة القرءان
|
1
|
|
|
|
|
عبادة
|
|
|
|
|
|
اخلاق
|
|
|
|
|
|
جاوي
|
Rancangan Mingguan
Satu perancangan yang
dibuat untuk satu minggu.
رانخغن ميغضوان
05/09/2011 هيغض 09/09/2011 دري
خاتتن
|
تاجوق
|
مات فلاجرن (بيدغ)
|
تاهون
|
ماس
|
تاريخ/ هاري
|
|
|
|
|
|
05/09/2011
اثنين
|
|
|
|
|
|
06/09/2011
ثلاث
|
|
|
|
|
|
07/09/2011
رابو
|
|
|
|
|
|
08/09/2011
خميس
|
|
|
|
|
|
09/09/2011
جمعة
|
Rancangan
Pengajaran Harian
Rancangan mengajar untuk
satu-satu masa/ setiap hari persekolahan. Rancangan pengajaran harian
disediakan berdasarkan rancangan mingguan. Ia merupakan susunan
perancangan aktiviti dan tindakan yang akan dilaksanakan oleh guru melalui
proses penyampaian sesuatu tajuk pelajaran dengan bantuan bahan dan peralatan
yang sesuai.
Ringkasnya, rancangan
pengajaran harian merupakan rancangan mengenai apa yang perlu dilakukan oleh
guru dan murid dalam satu atau dua waktu pengajaran. Dalam penulisan persediaan
mengajar, guru perlu menggunakan strategi tertentu untuk mencapai objektif
pengajaran. Segala aktiviti guru murid yang dicadangkan hendaklah dinyatakan
dalam bentuk yang mudah dicerap.
Semasa
merancang sesuatu pengajaran, guru perlu memikirkan perkara berikut:
•
Apakah perkara yang perlu dipelajari murid?
• Apakah yang perlu dipelajari atau dicapai
murid?
• Apakah kaedah pengajaran yang paling sesuai
digunakan supaya objektif tercapai dengan berkesan?
•
Bagaimanakah cara terbaik menilai pengajaran dan pembelajaran?
Setiap
persediaan mengajar perlu mengandungi tiga komponen utama:
i. Objektif
ii. Isi
pelajaran
iii. Aktiviti
murid dan guru
FORMAT RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran :
Tahun / Kelas :
Tarikh :
Masa :
Bilangan Pelajar :
Bidang :
Tajuk :
Kemahiran :
Pengetahuan Sedia Ada :
Hasil pembelajaran :
Aras
1 :
Aras
2 :
Aras
3:
Kemahiran berfikir :
Penerapan Nilai :
Gabungjalin
Penyerapan Ilmu/ rentasa n :
Bahan Bantu
Mengajar
ICT
Keusahawanan :
Langkah
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti P&P
|
Catatan
|
Muqaddimah
(1 minit)
|
Doa
Syahadatain
|
Murid
Guru
|
|
Set Induksi
(3-5 minit)
|
Isi
Soalan
Tajuk
|
Guru
Murid
Guru
|
BBM
|
Langkah 1
(10-12 minit)
|
Isi
Soalan
|
Guru
|
GJ
Penyeraran
Nilai
BBM
|
Langkah 2
(10 -12 minit)
|
Isi
Gabungjalin
Penyerapan
Soalan
|
Guru
Murid
|
GJ
Penyeraran
Nilai
BBM
|
Langkah 3
(8-10 minit)
|
Soalan
|
Murid
Guru
|
KB
GJ
Penyerapan
Nilai
BBM
|
Langkah 4
(6 -7 Minit)
|
Pengayaan
Pemulihan
|
|
|
Penutup
(5 minit)
|
Kesimpulan Isi
Kerja lanjutan
|
Guru
Murid
|
|
PELAKSANAAN PENGAJARAN
Setiap proses pengajaran dan pembelajaran melibatkan tiga
peringkat, iaitu; pengenalan, penyampaian dan penutup. Tumpuan utama dalam
setiap peringkat ini adalah mengarah kepada pencapaian objektif yang dirancang.
Set Induksi
Set induksi berperanan sebagai montaj dalam sesuatu
persembahan. Manarik atau tidaknya sesuatu pengajaran bergantung kepada cara
guru menggunakan (kira-kira) 5 minit pertama pengajarannya. Bahagian set
induksi memainkan peranan penting untuk
menarik dan mengekalkan minat murid, seterusnya mengambil bahagian secara aktif
dalam proses pengajaran dan pembelajaran.
Sebelum
menyampaikan konsep atau fakta, guru perlu melibatkan fikiran atau menarik
minat murid terlebih dahulu. Pengajaran berbentuk stereotaip, di mana
guru terus menulis tajuk dan mengajar apabila masuk ke dalam bilik darjah,
biasanya membosankan kerana murid masih belum bersedia untuk mengikuti
pelajaran. Pelbagai pendekatan digunakan oleh guru untuk melibatkan fikiran dan
menarik minat murid terhadap tajuk yang
akan diajar. Misalnya, memulakan pengajaran dengan membuat cerita ringkas atau
membincang isu semasa yang berkaitan.
Penyampaian
Penyampaian
merangkumi segala langkah yang perlu diambil atau dilakukan untuk mencapai
objektif pengajaran. Penyampaian merupakan pengajaran sebenar. Penyampaian yang
berkesan melibatkan usaha guru mengaplikasikan segala kemahirannya, melalui
peralatan, kaedah, strategi dan pendekatan tertentu untuk menyampaikan bahan
pengajaran. Semasa proses ini guru perlu melibatkan murid secara aktif, membimbing
dan menilai pembelajaran mereka, selaras dengan objektif pengajaran.
Penutup Pengajaran
Pada peringkat akhir sesuatu pengajaran, guru perlu
memberi pengukuhan terhadap pembelajaran murid, di samping mendapatkan
maklumbalas mengenai prestasi murid ke arah pencapaian objektif yang dirancang.
Segala konsep, prinsip, fakta atau kemahiran penting yang telah dibincang
hendaklah dinyatakan kembali.
Terdapat dua jenis
penutup pengajaran iaitu:
Penutup Kognitif
Merumus dan mengulang
segala fakta penting. Aktiviti yang
dicadangkan ialah: pemetaan konsep, melukis gambarajah dan
sebagainya.
Penutup Sosial
Menimbulkan perasaan pencapaian murid-murid. Aktiviti
yang dicadangkan ialah peneguhan positif, mewujudkan perasaan ingin tahu dan
sebagainya.
PENILAIAN
Penilaian adalah suatu sistem atau proses yang meliputi
aktiviti-aktiviti mengumpul maklumat tentang strategi dan aktiviti pengajaran
dan pembelajaran untuk membuat analisis dan keputusan dengan tujuan mengambil
tindakan yang sewajarnya, seperti merancang aktiviti pengajaran dan
pembelajaran selanjutnya dengan cara yang lebih berkesan.
Tujuan Penilaian
Penilaian dilaksanakan untuk mendapatkan gambaran tentang
kemajuan pembelajaran murid di samping memberi maklum balas tentang keberkesanan
pengajaran guru.
Penilaian
dapat membantu murid mengatasi masalah pembelajaran dan membantu guru
memperkukuhkan kekuatan murid.
Kaedah
penilaian
1. Hasil
pembelajaran yang telah dikenal pasti boleh dinilai dengan menggunakan kaedah:
Ø pemerhatian
Ø lisan
Ø penulisan
2. Pemilihan
kaedah penilaian bergantung kepada:
Ø hasil
pembelajaran yang hendak dinilai.
Ø kesesuaian
dengan perkara yang hendak dinilai.
3. Kaedah-kaedah
ini boleh dilaksanakan secara berasingan atau digabungkan untuk mendapatkan
maklumat penilaian yang lebih jelas dan tepat mengenaii kebolehan, perkembangan
dan kemajuan murid. Ketiga-tiga kaedah
inii boleh digunakan untuk :
Ø Mengesan
serta-merta hasil pembelajaran dalam
pengajaran harian dan tidak memerlukan instrumen yang khusus
Ø Mengesan
kemajuan (kekuatan dan kelemahan selepas beberapa pembelajaran
- perlu dirancang secara individu
atau kumpulan
-
menggunakan instrumen tertentu seperti senarai semak, lembaran kerja, ujian
bertulis
Ø Mengesan
pencapaian selepas beberapa pembelajaran atau pada akhir program
-
perlu dirancang secara teratur
-
dijalankan dengan menggunakan senarai semak, skala kadar, ujian bertulis
dan ujian lisan
Penilaian
secara pemerhatian
Ø Digunakan
untuk menilai aspek-aspek yang sukar dikesan melalui kaedah lisan dan penulisan
seperti:
- sikap
- perlakuan/amalan
- amali
- kemahiran manipulatif
- kemahiran bersosial
- kemahiran belajar
- kemahiran kinestetik
- kemahiran literasi komputer
- kemahiran mereka cipta
Ø Pemerhatian
proses dan hasil kerja murid seperti lukisan, buku skrap, kraf tangan dan kerja
kursus membolehkan guru menilai sikap serta penguasaan sesuatu kemahiran.
Ø Maklumat
daripada pemerhatian boleh membantu guru melengkapkan gambaran mengenai
keputusan penilaian yang diperoleh melalui kaedah lisan dan penulisan.
Ø Instrumen
penilaian pemerhatian meliputi senarai semak dan skala kadar.
Penilaian
secara lisan.
Ø Digunakan
untuk mengumpul maklumat semasa berlaku interaksi antara:
- murid dengan guru
- murid dengan murid
- murid dengan bahan pembelajaran
Ø Antara
aspek yang boleh dinilai secara lisan ialah:
- kefahaman konsep
- pengetahuan fakta
- kecekapan mendengar
- penggunaan bahasa yang tepat
- kefasihan menghafaz
- sebutan dalam berbahasa
- kecekapan mencongak
- gaya persembahan
- pertuturan dan sikap
Instrumen
Penilaian Lisan
Ø Kemahiran
lisan boleh dinilai melalui aktiviti seperti yang berikut:
- bacaan kuat
- syarahan
- perbahasan
- bercerita
- perbincangan
- hafazan
- temu bual
- soal jawab
- nyanyian
- deklamasi sajak
- mendengar dan memberi respon
secara lisan
Ø Penilaian
lisan membolehkan guru :
- mengesan kemajuan dan pencapaian murid dalam kemahiran mendengar dan bertutur secara gramatis.
- mendapat maklumat serta-merta tentang pengetahuan dan
kefahaman murid.
- mengesan kebolehan murid dalam kemahiran membaca dan
menghafaz.
- mengesan kelancaran dalam sebutan.
- mengesan amalan dan sikap murid
secara sertamerta.
Ø Instrumen
penilaian lisan boleh dipelbagaikan merangkumi soalan dan aktiviti yang
memerlukan respon murid dalam bentuk lisan. Dalam menyediakan instrumen guru
perlu dipastikan:
- soalan, pernyataan, ilustrasi dan bahan rangsangan perlu jelas dan
mudah difahami.
- aktiviti/bahan boleh merangsang murid mengeluarkan
idea.
- pelbagai bentuk soalan seperti soalan bertumpu dan bercapah digunakan
untuk merangsang murid berfikir.
-
aras kesukaran perlu sesuai dengan kebolehan murid.
Penilaian
secara penulisan.
Ø Penilaian
secara penulisan melibatkan aktiviti menyemak dan memeriksa tugasan dan hasil
penulisan murid seperti yang berikut:
- karangan
- laporan projek/kerja kursus/folio
- latihan dan ujian bertulis
- huraian atau tafsiran peta,
jadual, graf atau carta.
Instrumen
Penilaian Penulisan
Ø Digunakan
untuk mengesan kemahiran bahasa dan perkembangan intelek murid yang meliputi
kemahiran seperti yang berikut:
- kemahiran menulis
- menyusun idea
- penggunaan tanda baca
- perbendaharaan kata
- mengaplikasi
- mentafsir
- menilai
Ø Dalam
menyediakan soalan-soalan yang sahih, perkara yang berikut mestilah diambil
kira:
- soalan menepati kemahiran yang
akan diuji
- bahasa yang digunakan jelas dan
mudah difahami
- bilangan soalan sesuai dengan masa
yang diperuntukkan
- aras kesukaran soalan
dipelbagaikan
- skema pemarkahan disediakan
Ø Soalan
yang digunakan dalam penilaian penulisan yang biasa dijalankan ialah:
- soalan subjektif
- soalan objektif
Guru
perlu mempelbagaikan soalan yang merangkumi soalan kognitif peringkat rendah
dan peringkat tinggi. Soalan yang berperingkat dapat menilai peningkatan tahap
pemikiran murid. Soalan peringkat rendah dan bertumpu dapat mengesan penguasaan
pengetahuan asas murid. Soalan peringkat tinggi yang bercapah boleh merangsang
murid untuk memperkembang apa yang telah dipelajari dan difahami secara kritis
dan kreatif.
Refleksi
Kendiri
Refleksi adalah suatu usaha secara sedar dan rasional
mencari penyelesaian kepada suatu masalah. Proses refleksi mengarahkan
pemikiran yang positif bagii menjana amalan pengajaran guru yang berkesan. Refleksi
didefinisikan sebagai inkuiri yang sistematik pada amalan pengajaran sendiri
bagi membaiki amalan pengajaran serta meningkatkan kefahaman mengenai sesuatu
perkara.
Refleksi dibuat selepas
guru selesai melaksanakan pengajaran sebagaii penilaian kendiri atau muhasabah
berkenaan pengajaran guru.
RUMUSAN
Pengajaran dan pembelajaran mata pelajaran Pendidikan Akhlak
yang berkesan merupakan isu yang sangat penting dan mencabar kepada semua guru
Pendidikan Islam. Istilah “berkesan” dan “menarik” adalah sesuatu yang amat
sukar didefinasikan secara tepat kerana kedua-duanya bersifat “relatif” dan
berbeza mengikut keadaan dan presepsi seseorang (Kamarul Azmi Jasmi &
Ab.Halim Tamuri, 2007)
Terdapat beberapa kriteria dalam menentukan
keberkesanan pengajaran guru dan pembelajaran murid yang boleh diterima dan
diakui bersama, antaranya;
Tercapainya
objektif pembelajaran
a. Objektif pembelajaran sesuai dengan tajuk dan
isi pelajaran.
b. Objektif pembelajaran tidak terlalu banyak dan
tidak terlalu sedikit.
c. Objektif
yang dipilih hendaklah mudah, sesuai,
realistik, jelas, tepat dan disusun mengikut urutan.
Penyampaian isi secara sistematik dan lancar
a. Isi pelajaran disampaikan secara tersusun
bermula dari konsep yang asas.
b. Mengemukakan contoh-contoh yang sesuai dengan
isi pelajaran.
c. Penyampaian isi pelajaran merangkumi tiga peringkat iaitu
peringkat permulaan, peringkat perkembangan dan peringkat penutup.
Menggunakan
bahasa yang berkesan
a. Menggunakan
bahasa persuratan.
b. Bertutur dengan lancar dan fasih.
c. Memberi arahan yang jelas dan dapat didengari
oleh murid
Penggunaan bahan bantu mengajar
a. Menggunakan bahan bantu mengajar yang dapat membantu
guru menyampaikan isi pelajaran secara berkesan.
b. Menggunakan bahan bantu mengajar yang dapat membantu
murid memahami penyampaian guru.
c. Menggunakan
bahan bantu mengajar berasaskan teknologi terkini
Pengajaran
dan Pembelajaran interaktif
Proses
P&P akan menjadi lebih menarik jika ada P&P interaktif dilaksanakan di
dalam bilik darjah. Pengajaran dan pembelajaran interaktif ini boleh
dibahagikan kepada beberapa suasana:
a. Interaktif antara guru dengan murid
b. Interaktif guru dengan bahan
pengajaran
c. Interaktif murid dengan bahan
pengajaran
d. Interaktif murid dengan murid
Penguasaan Ilmu
Menurut
Kamarul Azmi Jasmi (2007) guru perlu menguasai ilmu kerana dengan ilmu yang
luas dan mendalam sahaja mereka dapat menghuraikan sesuatu topik pengajaran
dengan baik dan mantap. Pendidikan Islam akan menjadi menarik dan relevan
kepada pelajar sekiranya guru boleh mengaitkan apa yang dipelajari dengan
realiti dengan isu semasa yang berlaku. Relevannya ilmu wahyu dengan kehidupan
seharian menjadikan Pendidikan Islam itu sesuai sepanjang zaman.
No comments:
Post a Comment