Saturday 15 November 2014

Format RPH KSSR


CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
1.    Maklumat Am
Tarikh/Hari
(Masihi) / (Hijrah) / (Hari)
Masa
1200-1300  (pagi/ t. hari/ petang)
Kelas & Bilangan Murid
( __ orang / Lelaki : ___ Perempuan : ___)
Bidang/ Komponen
Aqidah
Standard Kandungan

Standard Pembelajaran

Pengetahuan Sedia Ada

Penggabungjalinan

Perentasan Kurikulum

Kemahiran Berfikir
Mengklasifikasi maklumat (_______).
Menyusun maklumat. (________)
Membandingbeza antara ____________.
Menganalisi maklumat. (___________)
Mengaplikasi ilmu dengan situasi. (___________)
Penerapan nilai
Tekun menghayati bahan pengajaran
Bekerjasama dengan rakan sepasukan
Bertanggungjawab terhadap ilmu
Menghormati orang lain
Berani mengemukakan pandangan
Prihatin terhadap penginayaan
Bahan Bantu Mengajar
Projektor LCD
Laptop
Video
Kertas pendua
Senarai semak
Hasil Pembelajaran
Di akhir sesi pengajaran dan pembelajaran pelajar-pelajar dapat:
1.    Menyatakan __________dengan _____ setelah ________
2.    Menerangkan _________dengan _______ melalui ________
3.    Mengklasifikasikan _____ dengan ________ menggunakan _______.

1.    Langkah Pengajaran

Langkah
Isi Pelajaran
Aktiviti PdP
Catatan
Pendahuluan
(2 minit)
Doa permulaan belajar

1.    Murid  membaca doa permulaan pengajian.

Fasa Persediaan
Pemerhatian
(Set Induksi)
(__ minit)
Soalan kerangka
EQ: Apakah komponen kejadian manusia.
UQ: Apakah keperluan sosial manusia?
1.    Bersoaljawab
2.    Saranan jawapan
3.    Merumus  dan hubungkait dengan topik yang akan dibincangkan hari ini melalui bimbingan guru.

Analisis
(__ minit)
1.    Maksud pahala ialah ganjaran baik kerana melakukan perbuatan kebajikan.
2.    Maksud doa ialah balasan buruk kerana melakukan perbuatan jahat.
1.    Tayangkan video
2.    Merekodkan maklumat yang terdapat dalam video berdasarkan ingatan mereka.
3.    Berbincang dengan rakan bersebelahan untuk membanding jawapan masing-masing.
4.    memberikan pandangan dan sumbangan idea

Fasa Imaginasi
Penjanaan Idea
(___ minit)


Sintesis Idea
(___minit)
1.    Contoh perbuatan pahala:
a.  Menafkah keluarga
b.  Mengasihi ibu bapa
c.  Menghafaz al-Quran
d.  Menderma organ
e.  Berniaga
2.    Contoh perbuatan dosa:
a.  Melakukan muqaddimah zina
b.  Ponteng kerja
c.  Menyeludup
d.  Mengkhianati amanah
e.  Membuang bayi
1.    Tayangan video -sumbangsaran
2.     Berbincang dengan pasangan
3.    Memberikan saranan
4.    melengkapkan peta pemikiran/ peta minda yang mengaitan dengan diri murid.


Fasa Perkembangan
Penambahbaikan
(___ minit)

Penilaian
(___minit)
Kategori perbuatan:
1.    S1 PAHALA (Solat)
2.    S2 DOSA (Buka aurat)
3.    S3 DOSA (Meniru ujian)
4.    S4 PAHALA (Memberi sedekah)
5.    S5 DOSA (Bergaduh)
6.    S6 DOSA (Ambil Rasuah)
7.    S7 PAHALA (menuntut ilmu)
8.    S8 DOSA (Minum arak)
9.    S9 PAHALA (Berzikir)
10.  S10 DOSA (Mengumpat)
1.     Guru menerangkan tatacara permainan aktiviti ini.
2.    berbincang dalam kumpulan
3.    Pelajar membentang hasil dapatan
4.    Pelajar bersoaljawab dengan pembentang.
Penilaian
Guru memilih pelajar secara rawak berdasarkan kumpulan kecerdasan supaya menyatakan hukum perbuatan sama ada dosa atau pahala.

Fasa Tindakan
Pelaksanaan
(___minit)

Amalan Berterusan/
Penutup
(___ minit)
Rumusan P&P:
1.    Maksud pahala dan dosa.
2.    Contoh perbuatan dosa dan pahala.
Kognitif
merumus isi pengajaran dengan bimbingan guru.
Sosial
Guru menasihatkan pelajar supaya rajin melakukan perbuatan baik untuk menambah pahala dan meninggalkan perbuatan jahat supaya terhindar daripada dosa.



Catatan Refleksi:

1.    Refleksi RPH



2.    Refleksi Pelaksanaan




3.    Refleksi Hasil Pembelajaran




4.    Refleksi Persekitaran



No comments:

Post a Comment