CONTOH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
1. Maklumat Am
Tarikh/Hari
|
(Masihi) / (Hijrah) / (Hari)
|
Masa
|
1200-1300 (pagi/ t. hari/
petang)
|
Kelas & Bilangan Murid
|
( __ orang / Lelaki : ___ Perempuan : ___)
|
Bidang/ Komponen
|
Aqidah
|
Standard Kandungan
|
|
Standard Pembelajaran
|
|
Pengetahuan Sedia Ada
|
|
Penggabungjalinan
|
|
Perentasan Kurikulum
|
|
Kemahiran Berfikir
|
Mengklasifikasi maklumat (_______).
Menyusun maklumat. (________)
Membandingbeza antara ____________.
Menganalisi maklumat. (___________)
Mengaplikasi ilmu dengan situasi. (___________)
|
Penerapan nilai
|
Tekun menghayati bahan pengajaran
Bekerjasama dengan rakan sepasukan
Bertanggungjawab terhadap ilmu
Menghormati orang lain
Berani mengemukakan pandangan
Prihatin terhadap penginayaan
|
Bahan Bantu Mengajar
|
Projektor LCD
Laptop
Video
Kertas pendua
Senarai semak
|
Hasil Pembelajaran
|
Di akhir sesi
pengajaran dan pembelajaran pelajar-pelajar dapat:
1.
Menyatakan
__________dengan _____ setelah ________
2.
Menerangkan
_________dengan _______ melalui ________
3.
Mengklasifikasikan
_____ dengan ________ menggunakan _______.
|
1. Langkah Pengajaran
Langkah
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti PdP
|
Catatan
|
Pendahuluan
(2 minit)
|
Doa permulaan belajar
|
1.
Murid membaca doa permulaan pengajian.
|
|
Fasa Persediaan
|
|||
Pemerhatian
(Set Induksi)
(__ minit)
|
Soalan kerangka
EQ: Apakah komponen kejadian manusia.
UQ: Apakah keperluan sosial manusia?
|
1.
Bersoaljawab
2.
Saranan jawapan
3.
Merumus dan hubungkait dengan topik yang akan
dibincangkan hari ini melalui bimbingan guru.
|
|
Analisis
(__ minit)
|
1.
Maksud pahala
ialah ganjaran baik kerana melakukan perbuatan kebajikan.
2.
Maksud doa ialah
balasan buruk kerana melakukan perbuatan jahat.
|
1.
Tayangkan video
2.
Merekodkan
maklumat yang terdapat dalam video berdasarkan ingatan mereka.
3.
Berbincang dengan
rakan bersebelahan untuk membanding jawapan masing-masing.
4.
memberikan
pandangan dan sumbangan idea
|
|
Fasa Imaginasi
|
|||
Penjanaan Idea
(___ minit)
Sintesis Idea
(___minit)
|
1.
Contoh perbuatan
pahala:
a. Menafkah keluarga
b. Mengasihi ibu bapa
c. Menghafaz al-Quran
d. Menderma organ
e. Berniaga
2.
Contoh perbuatan
dosa:
a. Melakukan muqaddimah zina
b. Ponteng kerja
c. Menyeludup
d. Mengkhianati amanah
e. Membuang bayi
|
1.
Tayangan video
-sumbangsaran
2.
Berbincang dengan pasangan
3.
Memberikan saranan
4.
melengkapkan peta
pemikiran/ peta minda yang mengaitan dengan diri murid.
|
|
Fasa Perkembangan
|
|||
Penambahbaikan
(___ minit)
Penilaian
(___minit)
|
Kategori perbuatan:
1.
S1 PAHALA (Solat)
2.
S2 DOSA (Buka
aurat)
3.
S3 DOSA (Meniru
ujian)
4.
S4 PAHALA (Memberi
sedekah)
5.
S5 DOSA (Bergaduh)
6.
S6 DOSA (Ambil
Rasuah)
7.
S7 PAHALA
(menuntut ilmu)
8.
S8 DOSA (Minum
arak)
9.
S9 PAHALA
(Berzikir)
10. S10 DOSA (Mengumpat)
|
1.
Guru menerangkan tatacara permainan aktiviti
ini.
2.
berbincang dalam
kumpulan
3.
Pelajar membentang
hasil dapatan
4.
Pelajar
bersoaljawab dengan pembentang.
Penilaian
Guru memilih pelajar secara rawak berdasarkan kumpulan kecerdasan
supaya menyatakan hukum perbuatan sama ada dosa atau pahala.
|
|
Fasa Tindakan
|
|||
Pelaksanaan
(___minit)
Amalan Berterusan/
Penutup
(___ minit)
|
Rumusan P&P:
1.
Maksud pahala dan
dosa.
2.
Contoh perbuatan
dosa dan pahala.
|
Kognitif
merumus isi pengajaran dengan bimbingan guru.
Sosial
Guru menasihatkan pelajar supaya rajin melakukan perbuatan baik
untuk menambah pahala dan meninggalkan perbuatan jahat supaya terhindar
daripada dosa.
|
|
Catatan Refleksi:
1. Refleksi RPH
2. Refleksi Pelaksanaan
3. Refleksi Hasil Pembelajaran
4. Refleksi Persekitaran
No comments:
Post a Comment