PERANCANGAN PENGAJARAN
Rancangan
pengajaran merupakan rangka kerja aktiviti pengajaran dan pembelajaran
untuk dilaksanakan oleh guru di dalam bilik darjah dalam satu tempoh yang telah
ditetapkan. Tujuan utama penyediaan rancangan pengajaran adalah untuk menjamin
murid mencapai objektif pengajaran secara berkesan, di samping meningkatkan
keyakinan guru untuk mengajar.
Ø Ilmu Pengetahuan:
yang berkaitan dengan mata pelajaran
Ø Kemahiran : penentuan objektif, pemeringkatan dan
pemilihan
isi pelajaran, cara penyampaian dan
lain-lain.
Ø SIKAP : Perubahan tingkahlaku
Ø NILAI : Nilai murni
Sebelum
mengajar, guru perlu merancang pengajarannya dengan berdasarkan kepada Sukatan
Pelajaran serta latar belakang murid. Semasa merancang sesuatu pengajaran, guru
perlu membuat keputusan mengenai keperluan, matlamat dan objektif.
Menurut Atan (1982), seorang guru perlu mengetahui secara mendalam
apa yang hendak disampaikan kepada
pelajar kerana pengetahuan dan kemahiran guru akan menimbulkan rasa percaya
dalam dirinya, seterusnya menambahkan kepercayaan pelajar terhadap guru. Guru
mesti mengetahui isi kandungan yang mereka hendak sampaikan untuk pelajarnya
dan tahu cara untuk memindahkan ilmu tersebut kepada para pelajarnya dalam
bentuk yang boleh diterima oleh pelajar (Kauchak dan Eggen, 1998).
Rancangan Pengajaran Harian
Rancangan
mengajar untuk satu-satu masa/ setiap hari. Berdasarkan rancangan mingguan, guru perlu menyediakan
rancangan pengajaran harian. Ia merupakan susunan perancangan aktiviti
dan tindakan yang akan dilaksanakan guru, dengan bantuan bahan dan peralatan
yang sesuai, dalam proses penyampaian sesuatu unit pelajaran.
Ringkasnya, rancangan pengajaran harian merupakan
rancangan mengenai apa yang perlu dilakukan oleh guru dan murid dalam satu atau
dua waktu pengajaran. Dalam penulisan persediaan mengajar, guru perlu
menggunakan strategi tertentu untuk mencapai objektif pengajaran. Segala
aktiviti guru murid yang dicadangkan hendaklah dinyatakan dalam bentuk yang
mudah dicerap.
Semasa
merancang sesuatu pengajaran, guru perlu memikirkan perkara berikut:
• Apakah perkara yang
perlu dipelajari murid?
•
Apakah yang perlu dipelajari atau
dicapai murid?
• Apakah kaedah pengajaran yang paling sesuai digunakan supaya
objektif tercapai dengan berkesan?
• Bagaimanakah cara
terbaik menilai pengajaran dan pembelajaran?
Setiap
persediaan mengajar perlu mengandungi tiga komponen utama:
i.
Objektif
ii. Isi pelajaran
iii. Aktiviti murid dan guru.
FORMAT
UMUM RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata
pelajaran :
Tahun
/ Kelas :
Tarikh :
Masa :
Bilangan
Pelajar :
Bidang :
Tajuk :
Kemahiran :
Pengetahuan
Sedia Ada :
Hasil
pembelajaran :
Kemahiran
berfikir :
Penerapan
Nilai :
Gabungjalin :
Penyerapan
/ rentasan :
Bahan
Bantu Mengajar :
Langkah
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti P&P
|
Catatan
|
Muqaddimah
(1 minit)
|
Doa
Syahadatain
|
Murid
Guru
|
|
Set
Induksi
(3-5
minit)
|
Isi
Soalan
Tajuk
|
Guru
Murid
Guru
|
|
Langkah
1
(5-7
minit)
|
Isi
Soalan
|
Guru
|
GJ
Penyeraran
Nilai
BBM
|
Langkah
2
(10
-15 minit)
|
Isi
Gabungjalin
Penyerapan
Soalan
|
Guru
Murid
|
GJ
Penyeraran
Nilai
BBM
|
Langkah
3
(12-15
minit)
|
Soalan
|
Murid
Guru
|
KB
GJ
Penyerapan
Nilai
BBM
|
Penutup
(5
minit)
|
Isi
Kerja
lanjutan
|
Guru
Murid
|
|
Catatan
Refleksi
PELAKSANAAN PENGAJARAN
Setiap proses pengajaran dan pembelajaran melibatkan tiga peringkat, iaitu;
pengenalan, penyampaian dan penutup. Tumpuan utama dalam setiap peringkat ini
adalah mengarah kepada pencapaian objektif yang dirancang.
Set Induksi
Set induksi berperanan sebagai montaj dalam sesuatu persembahan. Manarik
atau tidaknya sesuatu pengajaran bergantung kepada cara guru menggunakan
(kira-kira) 5 minit pertama pengajarannya. Bahagian set induksi memainkan peranan penting untuk menarik dan
mengekalkan minat murid, seterusnya mengambil bahagian secara aktif dalam
proses pengajaran dan pembelajaran.
Sebelum
menyampaikan konsep atau fakta, guru perlu melibatkan fikiran atau menarik
minat murid terlebih dahulu. Pengajaran berbentuk stereotaip, di mana
guru terus menulis tajuk dan mengajar apabila masuk ke dalam bilik darjah,
biasanya membosankan kerana murid masih belum bersedia untuk mengikuti
pelajaran. Pelbagai pendekatan digunakan oleh guru untuk melibatkan fikiran dan
menarik minat murid terhadap tajuk yang
akan diajar. Misalnya, memulakan pengajaran dengan membuat cerita ringkas atau
membincang isu semasa yang berkaitan.
Penyampaian
Penyampaian
merangkumi segala langkah yang perlu diambil atau dilakukan untuk mencapai
objektif pengajaran. Penyampaian merupakan pengajaran sebenar. Penyampaian yang
berkesan melibatkan usaha guru mengaplikasikan segala kemahirannya, melalui
peralatan, kaedah, strategi dan pendekatan tertentu untuk menyampaikan bahan
pengajaran. Semasa proses ini guru perlu melibatkan murid secara aktif,
membimbing dan menilai pembelajaran mereka, selaras dengan objektif pengajaran.
Penutup
Pengajaran
Pada peringkat akhir sesuatu pengajaran, guru perlu
memberi pengukuhan terhadap pembelajaran murid, di samping mendapatkan
maklumbalas mengenai prestasi murid ke arah pencapaian objektif yang dirancang.
Segala konsep, prinsip, fakta atau kemahiran penting yang telah dibincang
hendaklah dinyatakan kembali.
Terdapat dua jenis penutup pengajaran iaitu:
Penutup
Kognitif
Merumus dan mengulang segala fakta penting. Aktiviti yang dicadangkan ialah: pemetaan konsep, melukis
gambarajah dan sebagainya.
Penutup Sosial
Menimbulkan
perasaan pencapaian murid-murid. Aktiviti yang dicadangkan ialah peneguhan
positif, mewujudkan perasaan ingin tahu dan sebagainya.
PENILAIAN
Penilaian adalah suatu sistem atau proses yang meliputi aktiviti-aktiviti
mengumpul maklumat tentang strategi dan aktiviti pengajaran dan pembelajaran
untuk membuat analisis dan keputusan dengan tujuan mengambil tindakan yang
sewajarnya, seperti merancang aktiviti pengajaran dan pembelajaran selanjutnya
dengan cara yang lebih berkesan.
Tujuan Penilaian
Penilaian dilaksanakan untuk mendapatkan gambaran tentang kemajuan
pembelajaran murid di samping memberi maklum balas tentang keberkesanan
pengajaran guru.
Penilaian
dapat membantu murid mengatasi masalah pembelajaran dan membantu guru
memperkukuhkan kekuatan murid.
Refleksi Kendiri
Refleksi adalah suatu usaha
secara sedar dan rasional mencari penyelesaian kepada suatu masalah. Proses
refleksi mengarahkan pemikiran yang positif bagi menjana amalan pengajaran guru
yang berkesan. Refleksi
didefinisikan sebagai inkuiri yang sistematik pada amalan pengajaran sendiri
bagi membaiki amalan pengajaran serta meningkatkan kefahaman mengenai sesuatu
perkara.
Refleksi
dibuat selepas guru selesai melaksanakan pengajaran sebagai penilaian kendiri
atau muhasabah berkenaan pengajaran guru.
RUMUSAN
Pengajaran dan pembelajaran mata pelajaran Pendidikan
Islam yang berkesan merupakan isu yang sangat penting dan mencabar kepada semua
guru Pendidikan Islam. Istilah “berkesan” dan “menarik” adalah sesuatu yang
amat sukar didefinasikan secara tepat kerana kedua-duanya bersifat “relatif”
dan berbeza mengikut keadaan dan presepsi seseorang (Kamarul Azmi Jasmi &
Ab.Halim Tamuri,2007)
Terdapat beberapa kriteria dalam menentukan
keberkesanan pengajaran guru dan pembelajaran murid yang boleh diterima dan
diakui bersama, antaranya;
5.4.1 Tercapainya objektif pembelajaran
a. Objektif pembelajaran sesuai dengan tajuk dan
isi pelajaran.
b. Objektif pembelajaran tidak terlalu banyak dan
tidak terlalu sedikit.
c. Objektif
yang dipilih hendaklah mudah, sesuai,
realistik, jelas, tepat dan disusun mengikut urutan.
5.4.2 Penyampaian
isi secara sistematik dan lancar
a. Isi pelajaran disampaikan secara tersusun
bermula dari konsep yang asas.
b. Mengemukakan contoh-contoh yang sesuai dengan
isi pelajaran.
c. Penyampaian isi pelajaran merangkumi tiga peringkat iaitu
peringkat permulaan, peringkat perkembangan dan peringkat penutup.
5.4.3 Menggunakan bahasa yang berkesan
a. Menggunakan
bahasa persuratan.
b. Bertutur dengan lancar dan fasih.
c. Memberi arahan yang jelas dan dapat didengari
oleh murid
5.4.4 Penggunaan
bahan bantu mengajar
a. Menggunakan bahan bantu mengajar yang dapat membantu
guru menyampaikan isi pelajaran secara berkesan.
b. Menggunakan bahan bantu mengajar yang dapat membantu murid
memahami penyampaian guru.
c. Menggunakan
bahan bantu mengajar berasaskan teknologi terkini
5.4.5.Pengajaran
dan Pembelajaran interaktif
Proses P&P akan menjadi lebih menarik
jika ada P&P interaktif dilaksanakan di dalam bilik darjah. Pengajaran dan
pembelajaran interaktif ini boleh dibahagikan kepada beberapa suasana:
a. Interaktif antara guru dengan murid
b. Interaktif guru dengan bahan
pengajaran
c. Interaktif murid dengan bahan
pengajaran
d. Interaktif murid dengan murid
5.4.6. Penguasaan Ilmu
Menurut Kamarul Azmi Jasmi (2007) guru perlu menguasai ilmu kerana dengan
ilmu yang luas dan mendalam sahaja mereka dapat menghuraikan sesuatu topik
pengajaran dengan baik dan mantap. Pendidikan Islam akan menjadi menarik dan
relevan kepada pelajar sekiranya guru boleh mengaitkan apa yang dipelajari
dengan realiti dengan isu semasa yang berlaku. Relevannya ilmu wahyu dengan
kehidupan seharian menjadikan Pendidikan Islam itu sesuai sepanjang zaman.
PENGELOLAAN SESI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
(1) PERANCANGAN
(2) PELAKSANAAN
(3) AMALAN REFLEKSI
(4) SIKAP & SAHSIAH
No comments:
Post a Comment